Listopad 2011

Mikuláš, čertík a andílek z perníku

30. listopadu 2011 v 19:59 | Terinka |  Mikuláš
Ingredience -
1 kg hladké mouky
400 g tekutého medu
400 g moučkového cukru
4 vejce
2 lžičky sody
3 lžíce koření (z toho 1,5 lž. skořice a 1,5 lž. perníkového koření)
50 g rozpuštěné Hery

Postup -
Zaděláme těsto, necháme ho zabalené ve folii odpočinout v ledničce aspoň do druhého dne. Na velké figurky vyválíme těsto aspoň 5 mm silné, na menší stačí 3 mm. Upečené ještě horké potřeme rozšlehaným vajíčkem. Čokoládovou polevou přilepiíme marcipán, ozdobíme bílou a hnědou čokoládovou polevou - na ještě teplou nasypeme kokos na křídla anděla a vousy Mikuláše a čokoládovou rýži na kožich čerta, nalepíme madle, bonbony a další. Velké perníčky jsou měkké hned, malé po pár dnech změknou také.Mikulášské básničky

30. listopadu 2011 v 19:29 | Terinka |  Mikuláš
Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni,
hledali, nenašli, byli oba smutní.

Mik miku mik miku Mikuláš, přišel s čertem na koláč. Mik miku mik miku Mikuláš, přinesl nám zimní čas. Když Mikuláš naděluje, čertík za ním poskakuje. Mik miku mik miku Mikuláš přinesl nám zimní čas.

Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.

Mikuláši, Mikuláši, probuď se, někdo tady straší, není to on rohatý, co ti šlape na paty, já bych radši anděla, ten nic zlého nedělá, já bych radši cukrovíčko, to je dobré papáníčko, celý rok jsem byla hodná a teď si ho spapám do dna.

Už se chýlí další rok, zbývá jenom malý krok, dáme talíř na náš práh, bude plný, žádný strach! Čertům zvonky znějí tmou, Mikuláš jde s nadílkou.

Mikuláši, už se práší
na ulici bílý sníh,
neseš-li nám svoje dárky,
přivez nám je na saních!

Až Tvůj zvonek zahlaholí,
bude u nás radost, smích,
bude u nás jako v ráji,
třeba venku padá sníh.


Čert a anděl

30. listopadu 2011 v 18:59 | Terinka |  Mikuláš
Čert musí být celý černý a s umazanou tváří proto, aby vzbuzoval hrůzu a strach, neboť představuje špatný charakter a trest. Trestá děti holí, vrbovými proutky nebo řetězem, ale tedy jen ty, které zlobily. Nejde jen o obraz zla, ale již o skutečnou personu ztělesňující zlo, o samotného Satana. A o tom původní význam Mikuláše byl. Vítězství Krista nad ďáblem. Když už má Mikuláš s sebou čerta, tak mu nezbývá ani nic jiného, než aby vyvážil zlo dobrem, a musí s sebou vzít také anděla. Čert a Andělé od sebe nemají moc daleko, a přesto jsou si vzdálení jako nebe a peklo, jako svatost a hřích. Bible totiž uvádí, že andělé byli stvořeni ke chvále a uctívání Boha, avšak Lucifer ve své rebelii vůči Bohu byl svržen z nebe a spolu s ním i třetina andělů. Dnešní démoni, ďáblové, ďasi, satanášové, čerti a samotný Satan a Ďábel spadají totiž do jedné z kategorií andělů - padlí andělé.


Svatý Mikuláš

30. listopadu 2011 v 18:39 | Terinka |  Mikuláš
Svatý Mikuláš je jeden z nejpopulárnějších svatých v řeckých a latinských církvích. Jedná se o historicky skutečnou postavu. Mikuláš někdy kolem roku 300 působil jako biskup na jihozápadě malé asie v Myře, tehdejší Lykii, dnešní Turecko. Během doby Galeria Valeria Maxima za jehož vlády bylo veliké pronásledování křesťanů byl Mikuláš v zajetí v žaláři a mučen. Datum jeho přesného úmrtí není známo, ale ví se, že zemřel 6. prosince někdy kolem roku 343-352 jako oběť pronásledování křesťanů. Po jeho smrti se rozšířilo mnoho legend o jeho velkorysé štědrosti. Tyto legendy jednou povídají o tom, jak Mikuláš vrátil zpět životy tří chlapců, které zlý hostinský zabil a naložil v soli do sudu. Jiná legenda praví, že uchránil životy tří mladých dívek před prodáním do otroctví a životem v bídě, neboť po tři noci vhazoval váčky se zlaťáky do okna domu jejich otce, aby se tak dostali z dluhů a nalezli svobodu. Podle jiných je také nechával na schodech domu, a nebo je vhazoval komínem. Údajně také učinil mnoho zázraků, mezi které patří záchrana celého města před hladomorem, když zázračně rozmnožil mouku. A asi právě legendy o jeho štědrém charakteru vedly k dnešní tradici, kdy Mikuláš rozdává dětem spousty dárků, pamlsků a sladkostí.


Hilary Duff - I Heard Santa On The Radio

29. listopadu 2011 v 19:10 | Terinka |  Vánoční písničky
Opravdu nádherná písnička pro pravou vánoční atmosféru. Moc ráda si ji zpívám.


Barbie A Dokonalé Vánoce - Ke stažení

29. listopadu 2011 v 17:10 | Terinka |  Vánoční filmy
Krásný, nový film Barbie A Dokonalé Vánoce v češtině ke stažení najdete ZDE.
1.Adventní Neděle

27. listopadu 2011 v 12:49 | Terinka |  Vánoční tradice
První adventní neděle je v západní liturgické tradici vnímána jako začátek liturgického roku. Datum první adventní neděle je pohyblivé. Je to proto, že poslední adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem. A protože 25. prosinec je každý rok v jiném dni v týdnu, tak i 1. adventní neděle má každý rok jiné datum. Při bohoslužbách ve fialové barvě se žehná adventní věnec a zapaluje se jeho první svíce.