Září 2011


Skořicový Mikuláš.

25. září 2011 v 18:49 | Terinka
Měli jste někdy tohoto skořicového Mikuláše z jemné čokolády a drobných úlomků skořicových sušenek? Já jej chci určitě vyzkoušet. Má originální obal i příchuť. Já mám mikulášské figurky velmi ráda. Nikdy v mé mikulášské nadílce nechybí. Nikdy ale figurky nesním hned, nechám si je vždy na ozdobu. A copak vy? NevinnýDiskuse na téma - Jak zdobíte svůj vánoční stromeček?

25. září 2011 v 17:10 | Terinka
Tradice zdobení vánočního stromečku má svůj původ v Německu. Já mám tradici zdobení vánočních stromečků velmi ráda. Mám dva vánoční stromečky. Jeden menší, zpívající s obličejem a poté jeden normální. Stromeček zdobím brzy, aby byl na Mikuláše hotový. Zdobím jej barevnými světýlky, zlatými lametami, červenými mašličkami, stříbrnými, červenými, zlatými a oranžovými ozdobami, které mají různé velikosti a některé z nich jsou třpytivé, jiné matné apod. Také jsme na stromeček dávali čokoládky z kolekce. Jak svůj vánoční stromeček zdobíte vy? Nevinný Kdy jej začínáte zdobit?Josef Lada - Byl u nás Mikuláš

25. září 2011 v 13:20 | Terinka |  Vánoční příběhy
Už několik dní před jeho příchodem povídal si můj tatínek se starým tovaryšem Vilímem, že tentokrát přijdou do Hrusic Mikuláši až z Vídně a ti že jsou moc přísní. Povídali si to jako pro sebe, ale patřilo to mně a já, ačkoliv jsem se tvářil, jako když to neslyším, dostal jsem z těch vídeňských Mikulášů opravdu strach. A když konečně přišel ten tajemný večer, kdy Mikuláš přichází a naděluje, nebyl bych vyšel ven ani za zlaté prasátko. Slyšel jsem, jak tu a tam ve vsi vřískají děti, a každou chvíli přeběhl některý větší kluk s dupotem kolem našeho baráku.

"To ho asi čert honí, kluka nezbedného!" říkával tatínek svým spolupracovníkům u verpánků a všichni takového kluka srdečně litovali: "Ubohej kluk! To už ho čert jistě chytil a má ho v pytli!" Ale zkušený otec jim tu starost hned zase vymlouval: "No - on čert takového kluka hned do pekla neponese! Jen mu někde za větrem pořádně nalupá, napomene ho, aby byl hodnější a poslouchal líp svoje rodiče!"

A teď si představte, že v tom zabouchal u nás Mikuláš metlou na okno a hned také na dveře světnice.
"Už jsou tady!" vykřikl bratr a já jsem byl ihned pod postelí. Tam jsem slyšel, jak rodiče Mikuláše vítají a ptají se ho, kde nechal čerta.

"Mám ho venku uvázaného u vaší hrušky - javornice. Já vím, že tu máte málo místa, a ten chlupáč divokej by vám tu mohl ještě něco rozbít! No - a máte vy vůbec nějaké malé děti? Žádné tady nevidím a mám s sebou pro ně plno všelijakých dárků!" - "I máme, pane Mikuláši! Máme přece ještě kluka Josefa - polez ven, kluku zatrápená, Mikuláš chce s tebou mluvit!"

Mně se ven moc nechtělo, ale měl jsem strach, aby se Mikuláš moc nedopálil a nevrátil se pro čerta, a tak jsem se raději vyšoural zpod postele doprostřed světnice.

"Modlit!" poručil Mikuláš a já jsem ho ihned poslechl. Klekl jsem si na kolena a drmolil jsem jednu modlitbu za druhou, pletl jsem ve strachu páté přes deváté, ale Mikuláš byl přece se mnou spokojen. Pokynul mi, abych přestal, a ještě se zeptal rodičů, zdali se ve škole době učím a zdali také doma řádně poslouchám. A když slyšel od rodičů, že to se mnou ještě ujde, vytáhl z košíku velký papírový sáček s dárky a podal mi ho.

Radostně jsem mu poděkoval, a sotva odešel, hned jsem obsah sáčku vysypal na ševcovskou třínožku. Jémine - to bylo dobrých věcí! Dal jsem se radostí do tance kolem třínožky po jedné noze a potom jsem se s chutí pustil do těch nadělených dobrot. A vděčně jsem přitom vzpomínal na hodného Mikuláše - ačkoliv se mi chvílemi zdálo, že mi jeho hlas byl hodně povědomý a že byl nějak moc podoben naší sousedce - tetě Skřivánkové! Ale dlouho jsem se tou nápadnou podobou nezabýval.


Josef Lada - Přišly první mrazy

25. září 2011 v 13:19 | Terinka |  Vánoční příběhy
Když přišly první mrazy, přestalo se pást, a tak přestaly všechny podzimní radosti. Ale my děti jsme se už zase těšily na zimu a na všechny radovánky, které přináší zima: klouzání, sáňkování, stavění sněhuláků a koulování. A než jsme se nadály, zapadl pojednou celý kraj sněhem. Někdy jsme byly tím překvapeni ráno, když jsme při vstávání vyhlédly okénkem ven, ale jindy se počal sníh pomalu sypat mezi dnem, a tu jsme ho vítaly radostným zpěvem: "Chumelí se, chumelí, paní Zima jede!"

Vítaly jsme zimu jako nového hosta, který nám přináší zimní radosti. Nedočkavci již zkoušeli kdejakou zamrzlou loužičku, jestli je led už udrží, a každou zimu se vždy těch několik prvních průkopníků zimních sportů vykoupalo v ledové vodě.

Když napadl první sníh, říkali nám staří, že Martin přijel na bílém koni, a tu jsme si my děti vypočetly, kdy už zase přijde Mikuláš. Mívaly jsme před jeho příchodem takový příjemný strach, bály jsme se jeho metly i jeho chlupatého sluhy čerta, ale zase jsme se těšily na dárky, které nám nadělí. Nebývalo jich nikdy mnoho: pár sušených švestek, trochu cukrlat v barevných papírcích a několik červených jablíček - ale vždy jsme z těch dárků mívaly ohromnou radost, protože byly od Mikuláše.


Ořechové kuličky s griliášem a čokoládovou polevou.

25. září 2011 v 10:30 | Terinka |  Vánoční recepty
Ingredience
170 g cukru
1 lžíce vody
100 g vlašských ořechů
180 g dětských piškotů
60 g cukru moučky
50 g másla
2 lžíce rumu
1 čokoládová poleva

Postup
Nejdříve si připravíme griliáš. Cukr si rozehřejeme na pánvi spolu se lžící vody a za stálého míchání připravíme karamel. Do něj vmícháme nadrobno nasekané vlašské ořechy. Když je směs tekutá, nalijeme ji na plech nebo tácek vyložený pečícím papírem a necháme ztuhnout a vychladnout. Dětské piškoty nastrouháme a nasypeme do větší mísy. Přidáme moučkový cukr, změklé máslo, 2 lžíce rumu a větší polovinu vychladlého griliáše, který rozdrtíme. Hmotu prohněteme a začneme tvořit kuličky. Každou z nich namočíme do poloviny v rozehřáté polevě a obalíme ve zbytku nadrceného griliáše.
Diskuse na téma - strašliví čerti.

24. září 2011 v 17:40 | Terinka
Chtěli byste takové čerty vidět na vlastní oči? Jak by vám bylo? Chtěli byste takové čerty mít i v ČR? Byli jste na nich někdy o Vánocích v Rakousku? Jaké to bylo? Smějící se